Hayat | Konular | Kitaplık | İletişim

Avokadonun Faydaları

A, C ve E vitaminleri bakımından oldukça zengin olan avokado besleyici değeri ile de çok faydalı bir meyve. Vitaminlerin yanında çok sayıda da mineral avokado da mevcut. Yeşil kabuklu, iri çekirdekli olan bu meyvenin faydalarını sıralayalım.Avokado özellikle beslenme yetersizliği olan bireylerin bünyelerini daha kısa sürede toparlayabilmeleri açısından son derece önemlidir. Çocukların gelişim çağında da besleyici bir takviye alabilmeleri adına avokado gayet iyi bir tercih olacaktır.

Antioksidan içeriği de avokadonun bir başka yönü. Avokado da Lutein ve Glutathion isimli antioksidanlar yer alıyor. Bu da dolaylı yoldan kan, damar ve kalp sağlığı için son derece pozitif etkileri beraberinde getiriyor. Kanda bulunan kötü kolesterolün düşürülmesinde avokado oldukça etkilidir. Bu durum damar sağlığını da olumlu yönden etkiliyor. Kalp damarlarında oluşan daralmalara ve tıkanmalara karşı önlem oluşturmaktadır. Dolaşım sisteminiz de haliyle bu faktörlerden olumlu şekilde etkilenecek.

Kandaki kötü kolesterolün düşürülmesinde kullanılan avokado diğer taraftan da önleyici olarak tercih edilebilir. Düzenli olarak tüketildiğinde olası kolesterole karşı önlem mahiyetinde kullanılabilir. Yükselmesini önler.

Avokado ile ilgili olarak bahsedilmesi gereken önemli bir nokta da protein içeriği. Birçok meyve ve sebzede protein bulunan bir madde. Ancak avokado bu açıdan çok daha avantajlı. Birçok meyveden daha fazla oranda protein avokado da bulunuyor.

Özellikle serbest amino asitler açısından da aynı şekilde diğer meyvelerden daha donanımlı olan avokadoda asparagin, aspartik asit, glutamin ve glutamik asit gibi serbest amino asitler bulunuyor.

Avokado tüketmesi tavsiye edilen bir durum da anemi yanı kansızlık hastalığı. Avokado da düzenli tüketildiği taktirde bireydeki kan değerlerini normal sınırlara çıkarmaya yarayacak ölçüde demir bileşimi bulunmaktadır. Ancak düzenli tüketilmesi, aynı zamanda da tek öğünde aşırıya kaçılmaması önemli noktalar arasında yer alıyor.

Küçük yaştaki çocuklar ve hamilelik dönemindeki bayanlar için avokado oldukça faydalı bir besin maddesi. Protein, demir, mineraller ve vitaminleri ile birlikte oldukça besleyici ve bağışıklığı güçlendiricidir.

Toksinlerin atılması için de rahatlıkla avokadoya başvurulabilir. Özellikle bir diyet kapsamında kullanırsanız tesirlerini kısa sürede hissedeceksiniz. Ancak bu noktada da ölçülü olmanız uyarısını yapmakta fayda var. Öyle ki bir adet avokado ortalama olarak 165 kaloriye sahiptir.


Tüm bu sağlıklı yönlerinin yanında cilde etkilerinden bahsetmemek olmaz. Avokado cildi nemlendirici bir etkiye sahip. Avokadonun doğal yollarla elde edilmiş olan yağını kullandığınızda ise sedef ve egzama gibi cilt hastalıkları adına faydalı olacaktır.

http://www.agacnet.com/avokadonun-faydalari.html


Kategoriler

- hastalıklar - Şifalı Bitkiler - bitkilerin faydaları - Beslenme - kanser - tedavi - Gıda - şifa - kalp ve damar hastalıkları - sigara - belirtiler - kadın - çocuk - işitme kaybı - Diyet - hafıza - su - masaj - Vücudumuzu Tanıyalım - alerji - kulak - teşhis - sağlık haberleri - Diş Sağlığı - Beden dili - Depresyon - hastalık - Evlilik - Göz Sağlığı - ağız - bulaşıcı hastalıklar - gebelik - burun - sağlık - kulak ağrısı - orta kulak - Diğer Hastalıklar - Cinsellik - diş - bademcik - ağrı - şifa kaynağı - dikkat - Alkol - enfeksiyon - iç kulak - kilo vermek - diş çürüğü - kulak çınlaması - baş dönmesi

MollaCami.Com