Hayat | Konular | Kitaplık | İletişim

Izmir-Balçova'daki 2500 yıllik kaplicalar

Tarihte Agamemnon Kaplıcaları olarak bilinen ve 2500 yıldır insanlık için şifa kaynağı olan Balçova Termal Tesisleri, bünyesindeki fizik tedavi ve rehabilitasyon merkeziyle yılda 5 bin yabancı, 80 bin yerli olmak üzere yaklaşık 85 bin kişiye şifa veriyor. Sağlık turizmi açısından Türkiye'de bu işi yapan ilk ve tek merkez olan tesisler, Türkiye ekonomisine de yıllık yaklaşık 15 milyon YTL'ye yakın katkı sağlıyor.

Balçova Termal Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi Başhekimi Uzman Dr. Ercüment Özyeşilpınar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, romatizmal hastalıklar, kireçlenmeler, bel, boyun fıtık ve ağrıları, ortopedik ve nörolojik rehabilitasyon, kırıklar, felçler, parkinson hastalığına merkezlerinde şifa olduklarını belirtti. Modern dünyanın ve tıbbın insanoğluna sağladığı imkanlara sahip olduklarını, bunları kaynaştırarak hizmet verdiklerini anlatan Özyeşilpınar, yerli ve yabancı bir çok hastayı sağlığına kavuşturmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Yılın 12 ayı boyunca tam kapasiteyle çalıştıklarını kaydeden Özyeşilpınar, 4 uzman doktor, 5 pratisyen, 23 fizyoterapist, 20 masör ve masöz, 3 hemşire, 2 tercüman olmak üzere toplam 100'e yakın kişinin hastalara hizmet verdiğini dile getirdi.

KOMPLİKE TEDAVİ

Merkezlerine gelen hastalara öncelikle tanı konulduğunu, hastalığa göre 10 ya da 21 günlük uygun tedavi programının hazırlandığı bilgisini veren Özyeşilpınar, Balçova Termal Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi'nde, kaplıca tedavisi, hidroterapi, elektro terapi, parafin-çamur tedavisi, egzersiz tedavisi, masaj, iş-uğraşı tedavisi gibi komplike sağlık hizmeti sunduklarını dile getirdi. Tedavi sürecinde, içindeki kimyasal maddeler nedeniyle kullanılan kaplıca suyunun büyük etkisinin olduğunu belirten Özyeşilpınar, ''Kaplıca suyu tedavinin bir parçasıdır. İçerisindeki metallerden dolayı faydası daha da çok. Su bir mucize değil, tedavide etkendir'' diye konuştu. Elektro terapiyle herhangi bir hastalık veya bozukluğun elektriksel akım uygulanarak giderildiğini, ağrının kontrol altına alındığını kaydeden Özyeşilpınar, kişileri, fiziksel veya zihinsel uğraşı yardımıyla da tedavi ettiklerini açıkladı.

ŞİFAYI TÜRKİYE'DE BULDULAR

Yılda yaklaşık 5 bin İskandinav ülkesi vatandaşının romatizmal hastalıklardan kurtulmak için merkezlerini tercih ettiğini dile getiren Özyeşilpınar şöyle konuştu: ''Başta Norveç olmak üzere, Danimarka, İsveç, Hollanda'dan yılda 5 bin civarında turist buraya geliyor. Günübirlik havuz ve diğer hizmetlerden yararlanmak için gelenlerle birlikte Türk vatandaşlarının sayısı yılda 80 bini buluyor. Yabancılar romatizmal hastalıkları için geliyor, Türk hastalar ise bel, boyun ağrıları, romatizma, kırık, spastik çocukların rehabilitasyonu için geliyor. Dünyada olması gereken bütün koşulları burada bulabilirsiniz. 15 yıldır hizmet veriyoruz. Avrupa'da bu alanda tedavi yapan ve başarıyı sağlayan tek merkeziz. Tedavi yüzdemiz çok yüksek.''


Kategoriler

- hastalıklar - Şifalı Bitkiler - bitkilerin faydaları - Beslenme - kanser - tedavi - Gıda - şifa - kalp ve damar hastalıkları - sigara - belirtiler - kadın - çocuk - işitme kaybı - Diyet - hafıza - su - masaj - Vücudumuzu Tanıyalım - alerji - kulak - teşhis - sağlık haberleri - Diş Sağlığı - Beden dili - Depresyon - hastalık - Evlilik - Göz Sağlığı - ağız - bulaşıcı hastalıklar - gebelik - burun - sağlık - kulak ağrısı - orta kulak - Diğer Hastalıklar - Cinsellik - diş - bademcik - ağrı - şifa kaynağı - dikkat - Alkol - enfeksiyon - iç kulak - kilo vermek - diş çürüğü - kulak çınlaması - baş dönmesi

MollaCami.Com