Hayat | Konular | Kitaplık | İletişim

SEBORAİK DERMATİT
Seboreik dermatit, sınırları belirsiz pullu, eritemli ( kırmızı) yamalarla karakterize kronik, tekrarlayıcı inflamatuvar bir deri hastalığıdır.

Kimlerde görülür?

Yetişkinlerde seboreik dermatit prevalansı (görülme sıklığı ) yaklaşık % 1-5’dir. Yaşamın ilk üç ayında ve ergenlikte ve 40-60 yaş olmak üzere üç yaş grubunda görülme sıklığı artar. Genellikle ergenlikten sonra ortaya çıkar ve uzun yıllar artma ve azalma dönemleriyle sürer. 20-40 yaşlarında ve erkeklerde daha sık olarak ortaya çıkar.Erken dönem bebeklerde görülenlerin sebebi genellikle belirlenemez seyrek olarak bir tür mantar tespit edilse de yağlı ciltlerde ve yağlı bölgelerde daha sık görülmesi mantar fikrinden uzaklaştırmaktadır,bebklerde görülen seboreik dermatit genellikle kendiliğinden geçer.

Genç ve orta yaş gurupları ve yaşlılarda durum biraz daha farklıdır yapılan bilimsel çalışmalarda vakaların çoğunda mantar tespit edilir bu sebeple tedavi için kullanılan üründe mutlaka mantara etkili üründe olmalıdır.Bitkisel ürünler kullanılacaksa bu mantarlara etkili tek madde çay ağacı yağıdır (TTO:Tea Tree Oil).Seboreik dermatitte malessezia furfur ve pyriosporum ovale adlı mantarlar görülür.Bu her iki mantara en etkili mantar ilacı climbazol dür şampuan seçerken mutlaka içeriğinde climbazol olduğuna dikkat edilmelidir.Tek başına mantar ilaçları tedavide yeterli olmamaktadır bu da temelde var olan sorunun üzerine mantar eklendiği ve buna bağlı olarak hastalığın azdığı düşünülür.Tedavide mantara yönelik madde içeren ilaç yanı sıra asıl şikayetleri azaltan maddeler de olmalıdır.Bu konuda solusyonlarda kortizon veya tercihen bitkisel kortizon meyan kökü özütü, şampuanlarda ise zink pyrition olmalıdır.BELİRTİLERİ

Deri iltihabı (kızarıklık)
Kafa derisi üzerinde yamalı pullanma veya kalın kabuklanma
Kafa derisi veya saç, kaş, sakal veya bıyıkta sarı ya da beyaz kepek.
Göğüs, koltuk altı, uylukların karın ile buluştuğu alan (kasık) ya da erkek skrotumu da dahil olmak üzere vücudun diğer alanlarında, pul pul dökülen beyaz veya sarı kepeklerle kaplı kırmızı, yağlı cilt.
Kaşıntı ya da ağrı
Seboreik dermatit, en sık saçlı deriyi etkiler fakat deri kıvrımları arasında ve yağ bezleri fazla olan cilt üzerinde de oluşabilir. Kaş üstünde ve arasında, burun ve kulakların arkasında, göğüs kemiği üzerinde, kasık bölgesinde ve bazen de koltuk altında gelişebilir. Çoğu insanda, bu kronik bir durumdur. Büyük olasılıkla dönüşümlü olarak belirti ve bulguların iyileştiği ve daha da kötüye gittiği zamanlardan oluşan dönemler yaşanır.

Yamalar, kalın, sarı, kabuklu veya yağlı olabilir. Beşik kepi olan bebeklerde yüz ve bebek bezi alanı da etkilenebilir. Bebeklerin çoğunda, seboreik dermatit 1 yaşına kadar kendiliğinden ortadan kalkar.


Kategoriler

- hastalıklar - Şifalı Bitkiler - bitkilerin faydaları - Beslenme - kanser - tedavi - Gıda - şifa - kalp ve damar hastalıkları - sigara - belirtiler - kadın - çocuk - işitme kaybı - Diyet - hafıza - su - masaj - Vücudumuzu Tanıyalım - alerji - kulak - teşhis - sağlık haberleri - Diş Sağlığı - Beden dili - Depresyon - hastalık - Evlilik - Göz Sağlığı - ağız - bulaşıcı hastalıklar - gebelik - burun - sağlık - kulak ağrısı - orta kulak - Diğer Hastalıklar - Cinsellik - diş - bademcik - ağrı - şifa kaynağı - dikkat - Alkol - enfeksiyon - iç kulak - kilo vermek - diş çürüğü - kulak çınlaması - baş dönmesi

MollaCami.Com