Hayat | Konular | Kitaplık | İletişim

ROZASE HASTALIĞI
Yüzün orta kısmını tutan, kırmızı ve iltihaplı sivilceler yapabilen, kızarıklık ve kılcal damar genişlemeler ile seyreden bir hastalıktır. Bazen özellikle burunda yağ kanallarını genişleterek, burnun büyüyüp (rinofima)şekil değiştirmesine neden olabilir.

Rozasea hastalığı oldukça yaygındır. Özellikle açık tenli insanlarda görülse de koyu tenli kişilerde de görülebilir. Ortalama 30 lu yaşlarda başlar. Rozasea en çok 40-60 yaş arası dönemde görülür. Bu yaş döneminde rozasea daha ağır seyredebilir. Kadınlarda erkeklerden daha fazla görülür. Burnu tuttan rinofima ise erkeklerde daha fazla ortaya çıkmaktadır.Rozasea de yüzde ateş ve kızarıklık basmaları görülür. Bu şikayeti özellikle güneş, alkol, stres,sıcak içecek ve kafein içeren içeceklerle artmaktadır. Rozaseanin özellikle güneş hasarı görmüş ciltlerde ortaya çıktığı saptanmıştır.Hastalık orta yaşlı ve açık tenli kişilerde daha sık görülür. Koyu tenlerde ciltteki yoğun melanin nedeniyle kızarık baskılanır. Ve daha hafif seyreder.
Nedeni bilinmemektedir. Ancak erken teşhis edilip hemen tedaviye başlanması hastalığın ilerlemesini engeller.
Halk arasında Gül hastalığı olarak da adlandırılır.Rozasea tedavisi:

Rozasea sistemik tedavisi:

Başlıca antibiotikler kullanılmaktadır. Şiddetli ve tekrar eden hastalarda isotretionin etkili olmaktadır.

Mide problemi olan hastalarda Helicobacter pylori araştırılmalıdır. Helicobacter pylori bulunursa antibiotik tedavisi uygulanmalıdır.

Rozasea haricen uygulanan tedavi:

Tahriş edici ürünlerden ve alkol içeren toniklerden uzak durulmalıdır.

Metronidazol içeren krem ve jeller faydalıdır. Ayrıca eritromisin içeren krem ve jellerde faydalı olabilir. Azeleik asit son zamanlarda akne rozasea de faydalı bulunmuştur. Sülfür içeren yapma ilaçlar eski yıllarda kullanılırdı. Etkinliği düşüktür.

Topikal kortizonlu krem kullanımından kaçınılmalıdır. Başlangıçta iyi gelse de zaman içinde alışkanlık yapar ve rozaseayi şiddetlendirebilir. Çok özel durumlarda hekim kontrolünde kısa süreli uygulanabilir.

Rozasea genel alınacak önlemler: sıcak içecek ve yiyeceklerden kaçınılmalıdır. Alkol ve kafein alınmamalıdır. UVA ve UVB’ye etkili en az 20 faktörlü güneşten koruyucu günlük bakımda kullanılmalıdır. Yaz ayları ve güneş altında daha yüksek koruma faktörlü kremler kullanılmalıdır. Yüze 2-3 dakikalık hafif masajlarda etkili olabilir.


Kategoriler

- hastalıklar - Şifalı Bitkiler - bitkilerin faydaları - Beslenme - kanser - tedavi - Gıda - şifa - kalp ve damar hastalıkları - sigara - belirtiler - kadın - çocuk - işitme kaybı - Diyet - hafıza - su - masaj - Vücudumuzu Tanıyalım - alerji - kulak - teşhis - sağlık haberleri - Diş Sağlığı - Beden dili - Depresyon - hastalık - Evlilik - Göz Sağlığı - ağız - bulaşıcı hastalıklar - gebelik - burun - sağlık - kulak ağrısı - orta kulak - Diğer Hastalıklar - Cinsellik - diş - bademcik - ağrı - şifa kaynağı - dikkat - Alkol - enfeksiyon - iç kulak - kilo vermek - diş çürüğü - kulak çınlaması - baş dönmesi

MollaCami.Com