Hayat | Konular | Kitaplık | İletişim

BADEMCİLK İLTİHABI VE TEDAVİSİ

Yutağın lenf dokusunun ve özellikle bademciklerin önemli bir savunma işle­vi vardır. Mikroplanıl yineleyen saldırı­larına tepki olarak ortaya çıkan iltihap­lanmalardan sonra bu doku aşın biçimde büyüyebilir ve kendi başına bütün vücut için bir iltihap odağı oluşturabilir. Bademcik iltihabı çocukluk evresin­de gerçek bir hastalık sayılmayacak ka­dar sıradanlaşan bir duruma dönüşebilir. Ama yol açabileceği komplikasyonlar nedeniyle önemsenmesi gerekir.Bademcik iltihabında yaşın büyük önemi vardır. Bu önem yalnızca cerrahi bakış açısından kaynaklanmaz.Erişkin evrede bademcik sorunu çok daha kar­maşıktır ve değişik çözümlere açıktır. Çocukta ise sorun oldukça basittir. Artık günümüzde bademcik ve adenoitlerin (geniz bademciği) alınması bir çocuk için kızamık ya da boğmaca geçirmek kadar önemsizleşmiştir. Bu girişim çok daha ağır sonuçlar doğuracak gelişmele­rin de kesin biçimde önlenmesini sağlar.Bademcikler iltihaplandığında öncelikle ilaçla tedavi yöntemi uygulanmaktadır. Antibiyotik tedavisine başlanmadan önce hastalığa neden olan mikrobun tipinin belirlenmesi gerekir.
Bademcikler hangi durumlarda alınmalıdır?
Eğer tedavi sonrası iltihaplanma sık sık tekrarlıyorsa bademcikler, artık koruyucu olmaktan çıkıp zarar veren bir yapı haline gelmeye başlar ve ameliyatla alınmaları gerekir.
Cerrahi müdahalenin belirlenmesinde kesin ve göreceli olmak üzere iki tür karar alma kavramı vardır. Kesin müdahale gerektiren durumlarda, üst solunum yolunun bademcik büyüklüğüne bağlı olarak tıkanması, bademcik etrafında apse ve kötü huylu tümör şüphesi olması gerekmektedir. Göreceli müdahale gerektiren durumlar ise sık sık bademcik enfeksiyonu yaşayan hastalarda uygulanmalıdır. Örneğin son 1 yıl içerisinde 7 defa veya son 2 yıl içerisinde 5'er defa ateşli bademcik iltihaplanması, difteri, kalp kapak bozukluğu oluşması ve sık sık orta kulak iltihaplanması geçirilmesi gibi durumlarda göreceli müdahale uygulanır ve hastaya cerrahi müdahale önerilir.Çocuklarda bademcik ameliyatlarının yapılmasının önemli bir nedeni de, bademciklerin ve geniz etinin, tıkayıcı uyku apnesi oluşturacak kadar büyük olmasıdır. Tıkayıcı uyku apnenin var olduğu durumlarda çocuklarda genellikle; horlama, uykuda nefesin zaman zaman durması, rahatsız uyku, altına kaçırma, morarma, gündüz fazla uyku ihtiyacı, öğrenme güçlüğü ve hiperaktivitenin de dâhil olduğu davranış ve öğrenme sorunları yaşanabilir. Teşhisten sonra bu çocuklara uygulanan, genellikle geniz eti ile birlikte bademciğin alınmasıdır.


Kategoriler

- hastalıklar - Şifalı Bitkiler - bitkilerin faydaları - Beslenme - kanser - tedavi - Gıda - şifa - kalp ve damar hastalıkları - sigara - belirtiler - kadın - çocuk - işitme kaybı - Diyet - hafıza - su - masaj - Vücudumuzu Tanıyalım - alerji - kulak - teşhis - sağlık haberleri - Diş Sağlığı - Beden dili - Depresyon - hastalık - Evlilik - Göz Sağlığı - ağız - bulaşıcı hastalıklar - gebelik - burun - sağlık - kulak ağrısı - orta kulak - Diğer Hastalıklar - Cinsellik - diş - bademcik - ağrı - şifa kaynağı - dikkat - Alkol - enfeksiyon - iç kulak - kilo vermek - diş çürüğü - kulak çınlaması - baş dönmesi

MollaCami.Com