Hayat | Konular | Kitaplık | İletişim

UYKU PROBLEMİ ÇEKENLERE ÖNERİLER

Hemen hemen herkes hayatının bir döneminde uyku problemi yaşıyor. Sizinde uyku probleminiz varsa işte çözüm önerileri...

Uykusuzluğun bir çok nedeni olabilir. İşte, bunlardan en bilinenleri:

Alkol, nikotin ve kafein kullanımı


Kısa süreli uyku düzensizlikleri


Aşırı stres


İlaç kullanımıBiyolojik saat düzeninin bozulması


Psikolojik rahatsızlıklar


Uyku bozuklukları stres ya da başka nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilse de, devam etmesini sağlayan genellikle başka faktörler vardır. Uykuya ve uykunuzu almaya yönelik olumsuz düşünceleriniz varsa, büyük bir olasılıkla şu şekilde bir kısır döngü yaşayabilirsiniz:

Genellikle stres, yoğun bir ağrı ya da başka bir nedene dayanan bir uyku probleminiz başlar, sonrasında şekerleme ile uykunuzu almaya çalışarak, ya da yatakta sürekli dönerek uyumaya çalışarak uyku düzeninizi daha çok bozarsınız. Sonrasında ise bu durum zihninizde olumsuz düşünceler doğurur. Örneğin, “Şimdi uyuyup uykumu almazsam ertesi gün hiçbir işimi yapamayacağım”, ya da, “Mutlaka 8 saat uyumalıyım” gibi düşünceler kendini gösterir ve siz bu düşüncelere odaklanırsınız. Bu odaklanma ise size şüphesiz daha çok kaygı yaşatır ve uyuyamamak sizi iyiden iyiye gerilime sokar. Bu kaygı ve gerilim ise daha fazla uykusuzluğa neden olur ve bu tablo yine başa döner, kısır döngü aynı şekilde devam eder.


Prof. Dr. Mehmet Öz, insomnia yani uyuyamama hastalığı yaşayanlara hayati öneriler veriyor.

İşte iyi bir uykuyu garantilemeniz için dikkat etmeniz gerekenler...

İnsomniandan korunmanın yollarından biri de iyi uyku hijyeninden geçiyor.

Her gece aynı saatlerde uyumaya özen gösterin ve her sabah aynı saatlerde uyanın.

Gün içinde şekerleme yapmak biyolojik saatinizi şaşırtabilir ve gece uykuya dalmanızı zorlaştırabilir.

Her gece yapacağınız, beyninize uyku vaktinin yaklaştığı ve yavaşlaması gerektiği sinyallerini yollayan bir uyku öncesi rutini edinin.


Bunu yapmak aynı zamanda beyninizi sadece uykuya odaklanmasına alıştırmak için çok önemlidir.

Yatakta, kitap okumak, TV izlemek veya bilgisayarda bir şeyler yapmak gibi diğer aktivitelerde bulunmak beyninize uyku zamanının geldiği sinyallerini vermek yerine uykunuzu açabilir.


Kategoriler

- hastalıklar - Şifalı Bitkiler - bitkilerin faydaları - Beslenme - kanser - tedavi - Gıda - şifa - kalp ve damar hastalıkları - sigara - belirtiler - kadın - çocuk - işitme kaybı - Diyet - hafıza - su - masaj - Vücudumuzu Tanıyalım - alerji - kulak - teşhis - sağlık haberleri - Diş Sağlığı - Beden dili - Depresyon - hastalık - Evlilik - Göz Sağlığı - ağız - bulaşıcı hastalıklar - gebelik - burun - sağlık - kulak ağrısı - orta kulak - Diğer Hastalıklar - Cinsellik - diş - bademcik - ağrı - şifa kaynağı - dikkat - Alkol - enfeksiyon - iç kulak - kilo vermek - diş çürüğü - kulak çınlaması - baş dönmesi

MollaCami.Com